-
Zbigniew
Co to komuna z ludźmi robi… na przykładzie flisaków pienińskich.
Ostatnio przez przypadek znalazłem film dokumentalny o flisakach pienińskich, chyba z przełomu lat 60-tych i 70-tych XX wieku.
https://cyfrowa.tvp.pl/video/morza-i-rzeki,republiki-flisackiej-dzien-powszedni,59500849
Morza i rzeki - Republiki Flisackiej dzień powszedni
Reportaż o problemach flisactwa pienińskiego. Przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Flisaków opowiadają o kryzysie, jaki panuje w związku z wykonywaniem przez nich tej trudnej i odpowiedzialnej profesji. Z powodu licznych zaniedbań organizacyjnych, finansowych i inwestycyjnych, zawodowi flisaka grozi, ich zdaniem, wymarcie. Flisacy pienińscy są postrzegani przez znawców tematu jako ostatni Mohikanie na kontynencie. Jako ostatni przedstawiciele tego zawodu posługują się łodziami dłubanymi oraz stosują unikalną w skali św ...
![]() |
Zbigniew |
30 stycznia 2025 13:47 |
10     952    6
Opowieści z burty – krew nie woda
Pewnego sobotniego popołudnia przyszła do nas szefowa i obwieściła.
- Przygotujcie statek, bo będzie wynajęty wieczorem na ok. 3 godziny, ktoś chce sobie zrobić urodziny.
- Dobra, ale kto to będzie?
- Przyjdzie kilka dziewczyn z tortem, a ja resztę załatwię.
- Uff… Odetchnęli wszyscy, jak to dobrze, że nie Angole lub inni, jakoś ogarniemy tą robotę.
Statek został przygotowany, wyniesiono to co trzeba i wniesiono to co trzeba.
Dziewczyny zaczęły się schodzić, a jeden załogant, który bawi się czasem w fotografa, wykonywał dla nich dokumentację zdjęciową.
Z minuty na minutę robiło się coraz bardziej różowo, przybyło ich około 25.
Rejs jak rejs, fotograf robił zdjęcia, barman nalewał drinki, a ja z wysiłkiem wewnętrznym musiałem zwracać baczną uwagę na bezpieczeństwo żeglugi. Ten lipco ...
![]() |
Zbigniew |
11 grudnia 2024 13:33 |
15     1107    11
Opowieści z burty - czapka
Obiecałem sobie, że jak w końcu uzyskam stosowny patent, to zakupię sobie czapkę, która swoim wyglądem będzie chociaż podobna do czapek jakie były dawniej noszone przez łodziarzy. Wiadomym jest, że noszenie „umundurowania” na które człowiek nie zasługuje, przynosi takiemu noszącemu pecha.
Po zapoznaniu się z dawnymi fotografiami i obejrzeniu (kilkukrotnym) ikonicznego jeśli chodzi o żeglugę śródlądową filmu pt. „Dwoje z wielkiej rzeki” z 1958 r., zakupiłem czapki (letnią i zimową) ze znanej warszawskiej firmy, która od 1926 roku szyje nakrycia głowy dla płci obojga (tj. kobiet i mężczyzn).
Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że czapka z kotwiczką to poważna sprawa, „maryniarz” (nie mylić z „armatiorem”) w takiej czapce budzi, nie wiem dlaczego zainteresowanie płci pięknej. Przecież takim ...
![]() |
Zbigniew |
9 maja 2024 13:03 |
10     1035    8
Opowieści z burty – pomost
Działanie promieni słonecznych, jak to zwykle w lipcu bywa, jest odczuwane przez wszelkie istoty żywe lądowe i wodne.
Stasiu pewną ręką doprowadził rozgrzany jak piekarnik statek do pomostu, który został do niego szybko przycumowany, po czym zadowoleni i przewietrzeni z górnego pokładu pasażerowie wysypali się na krakowski bulwar.
Jednostka białej krakowskiej floty z szybkością błyskawicy została oporządzona przed następnym rejsem, zostały uzupełnione w lodówkach napoje, wyrzucono śmieci itd.
Przebywanie w czasie upałów w sterówce (gdzie pod podłogą jest pracujący silnik) nie należy do sytuacji komfortowej, dlatego w przerwach między rejsami wychodzi się na pomost, gdzie załoga opierając się o barierkę oddaje się różnym czynnościom.
Stasiu obrzędowo oddaje się z upodobaniem nałogowi pa ...
![]() |
Zbigniew |
1 marca 2024 14:58 |
4     785    10
Droga wodna rzeki Poprad
Do napisania tego tekstu zainspirowała mnie wizyta, którą złożyłem ponad 10 lat temu w Muzeum Regionalnym Państwa Muszyńskiego (jeszcze w starej lokalizacji), gdzie zapadła mi w pamięć litografia Macieja Stręczyńskiego z roku 1846, przedstawiająca rzekę Poprad z flisakami i ruiną zamku w Muszynie. Mimo tego, że osobiście w 1997 roku spłynąłem „tratwą turystyczną” z Leluchowa do Muszyny, to obraz flisaków na Popradzie wydawał mi się mało niewiarygodny.
Po zapoznaniu się z pracą autorstwa Gabriela Kurczewskiego pt. „Rejestry komory celnej w Muszynie z lat 1763-1767” [Almanach Muszyny 2015, str. 27-38], w której przedstawiony został obszerny materiał śmiało pozwalający na używanie określenia „droga wodna rzeki Poprad".
Jednak monumentalnym dziełem jest praca pt. „Spław wiślany w drugiej p ...
![]() |
Zbigniew |
19 lutego 2024 13:59 |
13     1112    13
Droga Wodna Górnej Wisły jako infrastruktura krytyczna
Z powodu wojny za naszą wschodnią granicą wystąpiła konieczność zapewnienia wysokiej mobilności sił zbrojnych oraz innych elementów służb związanych z obronnością kraju. Terytorium Polski pełni rolę głębokiego zaplecza skąd dowozi się zaopatrzenie w odpowiednich ilościach, bez zbędnego gromadzenia zapasów na zagrożonych terenach.
Jak wiadomo, podstawowym zadaniem infrastruktury transportowej jako połączonego systemu sieci drogowej, kolejowej, żeglugowej i lotniczej jest taka organizacja logistyczna niezbędnych przewozów, aby każdy rodzaj ładunku był przewieziony w najodpowiedniejszy i najkorzystniejszy sposób, w którym koszty przewozu (np. strata czasu, ryzyko, niewygody) będą sprowadzone do minimum, a korzyści w postaci wzrostu wartości ładunku wskutek zmiany miejsca będą zmaksymalizo ...
![]() |
Zbigniew |
31 października 2023 12:06 |
8     1242    14
Kolejny filmik - Zabytkowa (rok powstania ok 1597) kuźnia wodna w Oliwie
Warsztat kowala mijałem codziennie jak chodziłem do szkoły podstawowej w Krynicy. Wiadomo, palenisko, młotki i wielkie kowadło, plac i konie... W książkach pisali coś o kuźnicach, ale obraz kuźni miałem raczej już utrwalony.
Nie wiem jakim cudem ocalała do naszych czasów działająca/sprawna kuźnia wodna w Oliwie (filmików na YT jest dużo)
https://www.youtube.com/watch?v=1MIbcot6oKY
Toż to jest nawet na dzisiejsze czasy spory zakład przemysłowy...
![]() |
Zbigniew |
16 czerwca 2023 08:25 |
1     558    4
Opowieści z burty - dwie dychy
Krakowski oddział gazowni i jej akolici zainspirował mnie swoją akcją zwalczania „antysemityzmu”…
Przy klasztorze sióstr Norbertanek na Zwierzyńcu w Krakowie w Poniedziałek Wielkanocny odbywa się tradycyjny ludowy „odpust na Emaus”, gdzie z tej okazji na straganach można zaopatrzyć się w niezbędne w domu luksusowe „dobra odpustowe”, przeważnie produkowane w ludowych Chinach.
Jednym z oferowanych produktów jest „wizerunek Żyda z pieniążkiem”, którego podobno posiadanie w domu zapewnia wpływy finansowe, a przez niektórych traktowany jest jak amulet przynoszący szczęście. Osobiście nienawidzę amuletów, a tą sprawę brałem w kategoriach ludowego żartu, do czasu kiedy gazownia rozpętała kampanię, że „sprzedaż Żyda z pieniążkiem” jest zachowaniem antysemickim. Czy kupno też?, tego nie określi ...
![]() |
Zbigniew |
3 kwietnia 2023 10:39 |
16     1376    13
Dla Pana Zyszko - "Polowy wypał cegieł" (1959 r.)
Szanowni Państwo
Podejrzewam, że rodowód technologii polowego wypału cegieł przedstawionej na filmie z 1959 r. przez Wytwórnię Filmów Oświatowych sięgał "dawnych" czasów, gdzie do wypału stosowano węgiel drzewny.
https://www.youtube.com/watch?v=UuL86DDVLmI
![]() |
Zbigniew |
16 marca 2023 12:42 |
23     1405    5
Judasz
Cóż człowiek idzie w lata i dzieci rosną. Mój synuś postanowił kontynuować naukę i zainstalował się w mieście nad górną Wisłą.
Wynajęli sobie mieszkanie we czworo, bo taniej im wychodzi niż w akademiku i do tego w czasie pandemii straszliwego virusa nikt ich z miejsca zamieszkania nie wypędzał.
Na samym początku jego kariery „samodzielnego” mieszkania padło z ust mojej żony pytanie.
- Adam, a czy macie tam na mieszkaniu choć krzyżyk na ścianie?
Synuś zaczął głęboko sięgać do przepaści pamięci.
- No może jakiś święty obrazek, coś związane z Ewangelią ? – ciągnęła nieustępliwie jego mama.
Znalazł, jego twarz rozświetlił szczery uśmiech.
- Mamy! Judasza w drzwiach!
Mina mojej żony wskazywała, że raczej nie odetchnęła z ulgą.
![]() |
Zbigniew |
27 lutego 2023 13:09 |
4     1128    7
Republika Czeska definitywnie rezygnuje z projektu kanału Dunaj-Odra-Łaba
Czeski centroprawicowy rząd Petra Fiali na posiedzeniu w środę ostatecznie porzucił plany realizacji „megalomańskiego projektu”, jak określił kanał Dunaj-Odra-Łaba minister transportu Martin Kupka na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.
„Czechy nie będą rozwijać tego megalomańskiego projektu. Chcemy się skoncentrować na sensownych projektach” - skomentował minister transportu Martin Kupka podkreślając, że obecny rząd nie przeznaczył na przygotowania do budowy kanału nawet jednej korony.
Decyzja gabinetu pozbawiła ochrony grunty, które dotąd nie mogły być wykorzystywane w innym celu, niż potrzeby budowy ewentualnego szlaku wodnego. Ochronę wprowadzono w 2010 r.
Niemniej jednak czeski minister transportu podkreślił, że mimo porzucenia planów budowy kanału Dunaj-Odra-Łaba, jego reso ...
![]() |
Zbigniew |
10 lutego 2023 14:08 |
16     1567    5
Dla Betacool'a - filmik "Statek towarowy płynący kanałem Men-Dunaj w pobliżu Mühlhausen wpływa do śluzy"
Szukałem i znalazłem ten filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=lZWGaOEa8bM
Ładnie na nim jest pokazana infrastruktura towarzysząca nowoczesnej drogi wodnej...
![]() |
Zbigniew |
1 lutego 2023 10:19 |
28     1782    5
Nadodrzański głos w niepięknej ciszy nad modrym Dunajem
Stałym obserwatorem polskim w Komisji Dunajskiej przez 7 lat, licząc od roku 1977 był Pan dr inż. Marian Miłkowski.
Posługiwał się przy tym 2 językami urzędowymi Komisji Dunajskiej - francuskim i rosyjskim. Według relacji córki, nie należał on do grona do milczących obserwatorów, to nie leżało w jego naturze. Nie bał się pytać, zabierać głosu i brać udziału w dyskusji. Był uznanym popularyzatorem żeglugi dunajskiej i idei budowy kanału Odra – Dunaj, którą przedstawiał w licznych publikacjach.
Z kilkudniowych wyjazdów na posiedzenia Komisji Dunajskiej 2 razy do roku, był składany przez niego raport do MSZ i ministerstwa właściwego w danym czasie ds. transportu/żeglugi. Pod warunkiem dopuszczenia przez ówczesną cenzurę podawał ciekawe informacje, zwłaszcza te, które mogły być zastosowane ...
![]() |
Zbigniew |
13 stycznia 2023 09:30 |
10     1371    8
Opowieści z burty - … te kobiety
Szczęśliwie udało się jakoś dobrnąć do końca sezonu, który w tym roku trwał „tylko” do 11 grudnia, później padł śnieg i przyszedł mróz, wyzwaniem czyniąc pracę cumowniczą. Niemniej jednak Kraków w zimie z perspektywy rzeki wygląda nader uroczo.
Uroczo też zachowują się i wyglądają uczestniczki rejsów…
Przytrzymywałem łódź przy pomoście, by pasażerowie w przerażającej większości bez wyobraźni i z zaburzeniami ruchu mogli bezpiecznie wejść na jej pokład.
Zjawiła się na pomoście smukła owinięta w szeroki szal, podeszła do mnie i ku mojemu zaskoczeniu z wdziękiem podała mi dłoń, bym wprowadził ją do łodzi. Pani z gracją usiadła, poprosiła o koc, bo w ten sierpniowy wieczór było chłodno, którym się cała owinęła. Kres rejsu leniwie się zbliżał, niespodziewanie Pani wstała, zrzuciła koc raz ...
![]() |
Zbigniew |
18 grudnia 2022 13:28 |
10     1202    4
Oczekujmy...
Rok temu przez przypadek trafiłem do Franciszkanów na Mszę Świętą Roratnią
i usłyszałem to
https://www.youtube.com/watch?v=ON9oXoV3GIE
i spokojnie czekałem na kolejny Adwent.
Jeśli ktoś ma możliwość to zachęcam, by odwiedzić o 6 rano Franciszkanów w Krakowie.
![]() |
Zbigniew |
29 listopada 2022 08:09 |
1     1021    3
O czym rozmawiali Prezydenci Polski i Czech, którzy spotkali się w środę 27.04.2022 r. w Pradze?
Jak podają rozliczne media Prezydenci Polski i Czech, którzy spotkali się w środę 27.04.2022 w Pradze rozmawiali o sytuacji na Ukrainie.
Jednak tylko nieliczne media cytują Pana Andrzeja Dudę Prezydenta Polski, który między innymi powiedział:
"Omawialiśmy z Panem Miloszem Zemanem Prezydentem Czech kwestie budowy połączenia wodnego pomiędzy Polską a Czechami, połączenia Odry z Dunajem, to jest projekt, o którym od lat mówimy i który dzisiaj w Polsce jest realizowany poprzez modernizację Odry, jako kanału żeglugowego. Mam nadzieję, że to połączenie pomiędzy naszymi krajami prędzej czy później będzie taką drogą handlową, trójmorską".
Tak się składa, że na Dunaju znajduje się ukraiński port morski Izmail. Na marginesie dodam, że każda rzeka żeglowna jest naturalnym przedłużeniem zaplecza p ...
![]() |
Zbigniew |
29 kwietnia 2022 09:45 |
21     2547    14
Opowieści z drewnianej burty – dobrobyt go zabił …
Bulwar Czerwieński latem onego roku od czasu do czasu przytulał gondole, lecz tylko na krótką chwilę, którą stermotorzyści wykorzystywali na odpoczynek i wymianę między sobą słów.
Właśnie skończyłem rejs z kobietami wywodzącymi się z krajów arabskich, które owinięte mniej lub bardziej zmyślnie w hidżab nadawały łodzi orientalnego wyglądu.
Do bulwaru dobił Wacek, który jest dyplomowanym nauczycielem muzyki. Przed rozpoczęciem udzielania lekcji gry na gitarze zadaje uczniowi podstawowe pytanie; czy uczymy się grać lub czy uczymy się grać tzw. „dwa akordy darcie mordy”. Pomogłem mu złapać dziób, a później usiadłem u niego na burcie od strony rzeki, by ułatwić mu odpompowanie wody z zęzy z powrotem do Wisły.
- Słuuchaj, żee … , Zbyszek, czy pamiętasz Jack’a, no Srebrny na niego mówili – ...
![]() |
Zbigniew |
30 marca 2022 14:21 |
6     1439    14
Kiedy węgiel do elektrociepłowni popłynie barkami z Oświęcimia do Krakowa?
W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę zostały spowolnione procesy dekarbonizacyjne Europie, a powstały kryzys energetyczny doprowadził do gwałtownego wzrostu cen węgla, wywierając presję na kraje produkujące węgiel, by zwiększyły jego wydobycie. Mści się lekkomyślna polityka likwidacji kopalń oraz zaniechania inwestycji. Dodatkowo gwałtownie wzrosły ceny paliwa i energii elektrycznej, co wywindowało koszty transportu węgla do elektrowni uzależnione dotychczas od dość stabilnych poziomów stawek transportowych oraz dostępnych rabatów kolejowych.
Dlatego też zdywersyfikowane procesy zaopatrzenia mogą zasadniczo zabezpieczyć dostateczne wielkości bieżących dostaw węgla do elektrociepłowni oraz wielkość gromadzonych zapasów, co w znaczący sposób może wpłynąć na koszty wytwarzania i cenę sprze ...
![]() |
Zbigniew |
25 marca 2022 14:01 |
14     1700    24
Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste ...
W dniu 18 marca br. w bazylice Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu w intencji pokoju na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie, została odprawiona msza święta. Po niej ulicami tej dzielnicy Krakowa przeszła Droga Krzyżowa.
Już na samym początku tego nabożeństwa, po wyjściu z terenu kościelnego na ulicę wiernych przywitały wyzwiska i rady od serca cyt.”…do roboty byście się wzięli…”.
Szczególnie w tej dziedzinie wyróżnił się pewien klub (taka obskurna nora) z którego wydobywała się celowo głośna muzyka z tekstem, który składał się głównie z wulgaryzmów. Przy czym paru gniewnych młodzieńców przeszło śpiesznie prawie tratując wiernych w kierunku tej czeluści.
Następnym miłym akcentem był głośny rechot paru osób obserwujących nas z ostatniego piętra budynku Centrum Społeczności Żydowskiej, któ ...
![]() |
Zbigniew |
20 marca 2022 13:56 |
21     2318    28
Opowieści z burty – Święto Niepodległości Anno Domini MMXXI
W listopadzie nad wodą generalnie jest zimno, a zwłaszcza gdy słońce schowa się za chmurami lub zajdzie. Mimo wszystko lubię pływać o tej porze roku, na rzece jest luźniej, a dzięki opadłym liściom z drzew znacznie poprawia się widoczność nadrzecznej architektury Krakowa.
Miałem jechać w góry na Święto Niepodległości, ale Mamon swoim kusząco słodkim i lepkim głosem zachęcił mnie do pracy nie tylko w ten dzień.
Na szczęście nie lało, dzień z wolna minął, a zachodzące listopadowe słońce pomalowało całe niebo czerwienią.
Nasyciwszy się przez cały dzień widokami stwierdziłem, że trzeba zjeść coś treściwego. Z tym był mały kłopot, bo wszystko było już zamknięte albo wyjedzone. Pozostał mi wybór pomiędzy tureckim kebabem, a gruzińską piekarnią, które funkcjonują przy ulicy Starowiślnej.
K ...
![]() |
Zbigniew |
10 marca 2022 14:17 |
7     1309    15