-

Zbigniew

Szabla polska - małe ciekawostki

Nie ma chyba chłopaka w Polsce, który nie "walczył na szable". Jednym to mija, drugim nie.

Błądząc po internecie dowiedziałem się, że istnieje Pan Zbigniew Juszkiewicz, który co prawda nie walczy na szable, ale je produkuje. Wyrabia on szable z materiałów XVII-wiecznych. Stal pozyskiwana z rudy darniowej nie była dobrej jakości, ale w XVII wieku kwitł import stali (rydy hematytowe) ze Szwecji. Stal przewożona była drogą morską w postaci grzywien. Niektóre statki z różnych naturalnych przyczyn nie docierały do celu, ale chyba jeden w w latach 90-tych XX wieku został odnaleziony przez eksploratorów. W ładowniach tego statku odnaleziono grzywny stali, które zakupił Pan Zbigniew. Opowiada on o technologii produkcji tu:

 https://www.youtube.com/watch?v=1VFzoDlOgLo

Co jest ciekawe: 

- polscy szabelnicy w XVII na masową skalę sprowadzali stal ze Szwecji

- technologia produkcji szabel wymuszała posiadanie dość dużych magazynów. Głownia szabli po wykuciu i zahartowaniu "leżakowała" około 3 lat. Orientowano je geograficznie w kierunku północ-południe (głownia po wykuciu jest amagnetyczna), stal się stabilizowała, a ukierunkowanie głowni zapobiegało jej odkształceniu na boki.

Wszystko jest w linku który podałem, jednym słowem szabla to nie taka prosta sprawa, a Pan Zbigniew Juszkiewicz jest prawdziwym geniuszem. Może trzeba go będzie namówić na napisanie książki?



tagi: broń 

Zbigniew
21 stycznia 2020 19:03
22     5211    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

tomasz-kurowski @Zbigniew
21 stycznia 2020 19:59

Istotnie świetne!

Czytałem (Bertil Boëthius, "Swedish iron and steel, 1600-1955"), że to szwedzkie żelazo eksportowano jeszcze w szesnastym wieku głównie w prymitywnej formie (tzw. osmond iron), a przetwarzano je na piękne grzywny jak ta pokazywana przez pana Juszkiewicza dopiero w Gdańsku i stamtąd sprzedawano dalej. Dopiero Gustaw Adolf pod wpływem holenderskich inwestycji zakazał eksportu nieprzetworzonego żelaza.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Zbigniew
21 stycznia 2020 21:28

No tak, co by bez szwedzkiego żelaza zrobili w Damaszku albo w Toledo, nie mówiąc już o tej prowincjonalnej Polsce, miasto Sumy, dzisiejsza Ukraina; https://www.youtube.com/watch?v=pfo30EDYCEw Miłego oglądania.

zaloguj się by móc komentować

m8 @porfirogeneta 21 stycznia 2020 21:28
21 stycznia 2020 23:51

Gdzie Rzym, a gdzie Krym? Z Damaszku lub Toledo musialo sie jechac tygodniami. Nie mowiac juz o tem , ze przynajmniej Daszek byl raczej centrum handlu stala a nie osrodkiem produkcji.

zaloguj się by móc komentować

m8 @Zbigniew
21 stycznia 2020 23:54

Dzeiekuje za tekst. Wydaje mnie sie , ze ten filmil juz ktos kiedys zalinkowal(Chyba przy okazji husarii) Wart przypomnienia.

zaloguj się by móc komentować

Zbigniew @Zbigniew
22 stycznia 2020 10:01

Technologia kucia głowni szabli przedstawiona przez Pana Zbigniewa Juszkiewicza uświadomiła mi, że warsztaty "kowalskie" w XVII wieku nie były zwykłymi budami. Przecież "leżakowanie" szabli można śmiało uznać za zamożenie kapitału. Dziś porządne (określonych firm) tarcze hamulcowe przed wysłaniem na rynek też są magazynowane w celu ich stabilizacji po hartowaniu. Zastanawiam się czy Polska Fundacja Narodowa mogła by sfinansować naukę może dwóch uczniów, co by doświadczenie Pana Zbigniewa nie przepadło (to oczywiście żart - oni są od "wyższych spraw").

zaloguj się by móc komentować

syringa @Zbigniew 22 stycznia 2020 10:01
22 stycznia 2020 10:21

"mogłaby sfinansować naukę może dwóch uczniów,"

O to to to! I nie tylko.

Nalezaloby im pomoc tez od strony fiskusa.

Na naszych oczach gina zawody -moj znajomy stolarz -"naprawa stylowych mebli" nie ma nastepcow. (bo w gruncie rzeczy jest to nieoplacalne jesli uczciwie i zgodnie ze sztuka . To samo tradycyjni kowale

W latach 90. znalam kilku swietnych odlewnikow i zlotnikow Zmarli -nie ma .

to samo snycerze, WLasnie zmarl w Poznaniu ostatni podobno perukarz. Byl w zawodzie 50lat -jesli nie wiecej _Pracowal dla opery i teatrow .Nie mial nastepcow.

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Zbigniew
22 stycznia 2020 12:56

A pro pos... Może ktoś widział "Zrodzeni do szabli". Nie tylko technologia produkcji, ale i sztuka/szkoła władania... Made in Polska.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Nieobyty @OdysSynLaertesa 22 stycznia 2020 12:56
22 stycznia 2020 16:47

"Zrodzeni do szabli" - Pan Zbigniew Juszkiewicz w tym filmie gra kowala oraz zabiera głos jako ekspert. 

Film jest z pozycji koniecznych do oglądnięcia. 

Co do płatnerzy w Polsce jest paru mistrzów jak Krzysztof Panas z Łańcuta  i wspomniany Pan Zbiniewa Juszkiewicz z Piły ale i rośnie kolejne pokolenie. Tu tylko nadmienię że ceny szabli Pana Zbigniewa czasami są bliskie orygniałów z epoki.  

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Nieobyty 22 stycznia 2020 16:47
22 stycznia 2020 17:55

Nie zauważyłem żadnego sklepu... Trochę filmików i zdjęć... Talent oczywiście widoczny, i z pewnością nie są to tanie rzeczy

zaloguj się by móc komentować

Nieobyty @OdysSynLaertesa 22 stycznia 2020 17:55
22 stycznia 2020 18:45

Ci co potrzebują i mają środki nabędą szable i bez sklepu w sieci. Jeżeli ktoś jest zainteresowany to trzeba temat zgłębić.

Zresztą jest rynek bo już nasze ludwikówki czyli wz. 35 podrabiają starannie w Chinach. 

Kolejny ciekawy wątek tego tematu to zbieżność  tradycji japońskich i polskich a ostatnion nawet kucie mieczy w Polsce dla Japńczyków  bo w Japoni ilość mieczy jest urzędowo regulowana.  Ale ta teamtyka jak miecze japońskie i damscen skuwany  jest szeroko omawiana więc nie ma  o czym pisać. 

Wracając do filmu - jest on godny obejrzenia choć trochę przypomina formą element fabularny trening ucznia w filmach sztuk walki.  Ale to jest archetyp szkoły wojownika - nauczyciel, ćwiczenia, broń i konfrontacja.

Co do samego odtwarzania szkoły polskiej krzyżowej - to jestem po wrażeniem próby odtworzenia techniki na podstawie broni i jej waloru [kształt, forma pracy, ergonomia] na podsawie elementu fizjologi ludzkiej - możliwość cięcia zastawy, dynamiki ruchu w tym siły i prędkości oraz danych archiwalnych - traktaty, zapiski.  I bardzo ciekawa koncepcja  o stworzeni systemu walki - bo nie mamy przekazu ludzkiego [nie ma szkół i tradycji rodowych] a techniki walki nie są już o znaczeaniu militarnym.  

Identyczny a nawet większy problem jest próbą ustalnie pokroju typów koni wykorzystywanych w przeszłości - i stąd szereg rozpraw o koniu husarskim.

Temat "szabla polska" jest bardzo wdzięczny - gdy przymimy sobie film mistrza szabli sportowej Zabłockiego i obecne pokazy walki to skok jakościowy jest ogromny. Zatem polecam choreografie i układy walk z flimu Zrodzeni do Szabli bo jest to inna rzecz niż szermierka filmowa którą zawyczaj mamy przed oczami.

zaloguj się by móc komentować



porfirogeneta @syringa 22 stycznia 2020 10:21
23 stycznia 2020 20:07

Mój sąsiad, repatriant z Krakowa w 2gim pokoleniu renowuje stylowe meble i robi repliki, terminy ma; oj długie, ale są tacy fachowcy.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Nieobyty 22 stycznia 2020 23:41
23 stycznia 2020 20:13

Jak kogoś kowalstwo interesuje to; jest taki producent noży z  krainy U https://www.youtube.com/user/shurap77, robi te noże ze wszystkiego co człowiekowi może do głowy przyjść.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @m8 21 stycznia 2020 23:51
23 stycznia 2020 20:16

Ciekawe czemu tak poważano klingi z damasceńskiej, albo toledańskiej stali? Nie znali się pewnie...

zaloguj się by móc komentować

syringa @porfirogeneta 23 stycznia 2020 20:07
23 stycznia 2020 21:30

Ja tez mam -nawet 2 swietnych (terminy bardzo dlugie) ....ale jego syn juz sie nie chce w to "bawic"

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @syringa 23 stycznia 2020 21:30
23 stycznia 2020 22:50

Jak jest popyt, pojawia się podaż. Popyt nikły, podaż mikra. Ikea Uber Alles. I co zrobisz? 

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @OdysSynLaertesa 22 stycznia 2020 12:56
24 stycznia 2020 09:10

Polska Husaria przedstawiona jako wpierw silna i piękna - jako ta, w której nie gaśnie opór przeciwko Moskalom:

Polska dzisiejsza (chyba, bo mają za dobrą jakość) organizacja pomagała:

Ale to nie jest film " Made in Polska ". To jest film amerykański (program telewizyjny History i producent sprzętu Atomos). I to nie tylko dlatego, że pol Husaria została przedstawiona nie jako Ci z jednoznacznie szlachetnymi motywacjami, w prawie po ich stronie, tylko jako wilki (nie mają zaplecza, finansowania, Kościoła). Wilki sprawne i piękne, gotowe przylać Moskalowi.

Przypomnę niesłychaną "intuicję" Pana Maciejewskiego, który proponuje na wrażeniowym fulwypasie będącego już w polskim zasięgu, bez prawie udziału środowiska filmowego z RPx, zrobić film służący Królestwu Polskiemu - o pol malarzach pejzażystach. Dlaczego - bo jest możliwość sprzedaży szerokiej po świecie poprzez nieblokujące zbytnio kanały dystrybucyjne(powod blokady- jasne określenie mocy Kościoła), ale poprzez szczeliny jakie dzisiejsza ideolo ma - szlachetny i wrażliwy artysta, który kocha zwierzątka i drzewa, którego skrzywdzenie będzie odczytane jednoznacznie jako niszczenie dobra, który zaatakowany przez wichrzycieli przypierdoli nie jeden raz i w drużynie jemu podobnych - szlachetny artysta jako personifikacja Polski. Trudno dziś zniszczyć taki przekaz i trudniej jest jednocześnie walić w polaków jako tych złych. Ale jak za ich symbol da się sprawne wilki, to kto pożałuje wilka jak przegra, albo będzie zapraszał do wycinania ich.

Niedawno (2018) powstał amerykański film (ale już normalny fabularny - nie niżej-kosztowy fabularyzowany dokument, bo u nas nawet to(z taką jakością jest jak na pustyni woda) "Król wyjęty spod prawa", w którym Wiliam Wales jak zginął wywołał powszechny bunt, Szkoci w tej wersji opowiadali się za nim, wyjmowali od razu noże i sprawnie nimi szlachtowali angielskich żołnierzy, robili to tak zapalczywie, że szkocki nóż wymierzony w pachwinę Anglika nawet zahaczył o konia mocno i wyraźnie go raniąc śmiertelnie Zwierzęcie. Nie muszę chyba dodawać jak pięknie to wzniesie morale u szkotów, jak bardziej będą opowiadali się przeciwko Anglii i jak potem przegrywając, nie będą opłakiwane te wilki.

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @Brzoza 24 stycznia 2020 09:10
24 stycznia 2020 09:11

Polska Husaria przedstawiona jako wpierw silna i piękna - jako ta, w której nie gaśnie opór przeciwko Moskalom:

https://www.youtube.com/watch?v=Lqf5vuJqQv0

 

Polska dzisiejsza (chyba, bo mają za dobrą jakość) organizacja pomagała:

https://www.youtube.com/watch?v=BRgKzmOK0T4

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @Zbigniew
24 stycznia 2020 09:32

Robi się ciekawe filmy o wspaniałych, wrażliwych artystach Polakach, ale tego Polaka, który jest głupi, nieżyciowy, nic nierozumiejący pośród biorących w pełni życie Anglików, powali filigranowa dłoń Kobiety:

https://www.youtube.com/watch?v=petKvkHfPJo

 

Albo którego Kobieta musi bronić - ale śmiesznie zrobiona sekwencja :) :

https://www.youtube.com/watch?v=OcNjc5lfvpM

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @Brzoza 24 stycznia 2020 09:32
24 stycznia 2020 09:41

Zaponiałem dodać - te dwa ostatnie linki są o Szopenie.

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @Brzoza 24 stycznia 2020 09:10
24 stycznia 2020 11:27

To znaczy ten film "Król wyjęty spod prawa" o dzielnych wilkach, Szkotach sprawnie wykańczający Anglików jest amerykańsko-angielski, czy raczej o wiele bardziej angielsko, niż amerykański (nie licząc dystrybucji).

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować