-

Zbigniew

Komentarze użytkownika

@Kowalski z Kowala i Bursztynowa Autostrada (13 czerwca 2018 09:43)

Ryza wiślana (tj. spływ) nie była prostą sprawą, trzeba było mieć statki - szkuty, dubasy, galary, komiengi, kozy, baty, byki i załogi do obsługi tych jednostek pływających. Mnie ciekawi sprawa, czy były "przedsiębiorstwa" oferujące fracht i kredyt frachtowy tak jak to czynił Andrzej hr Zamoyski w XIX wieku.

 

Zbigniew
13 czerwca 2018 14:37

@Kowalski z Kowala i Bursztynowa Autostrada (13 czerwca 2018 09:43)

Z mojej strony była to tylko mała ironia. Ostatnio zaciekawiła mnie sprawa, jakie interesy prowadziły nadwiślańskie klasztory, na jaką skalę zajmowali się usługami spedycyjnymi. I czy to była sieć? 

Zbigniew
13 czerwca 2018 12:52

@Kowalski z Kowala i Bursztynowa Autostrada (13 czerwca 2018 09:43)

Jakieś fatum, czy co? Miasta, które były pośrednikami w handlu zbożem (pewnie też solą, drewnem, potażem...) zostały mocno ukarane w czasach najazdów szwedzkich. Handel zbożem ostatecznie został dobity przez carskie represje po Powstaniu Styczniowym, kiedy to 1871 roku przeprowadzono formalną likwidację Spółki Żeglugi Parowej na Rzekach Spławnych Królestwa hrabia Zamoyski et Compania. Część taboru sprzedano armatorom rosyjskim (tj. Etruskom z Polesia), pozostałe 3 parowce i 20 gabar zakupił na zasadach publicznego przetargu za sumę 55 tysięcy rubli Fajans...

Zbigniew
13 czerwca 2018 12:12

@Żegluga na Warcie Leitgebera (2 maja 2018 15:18)

RZEKA WISŁA jako jednolita droga wodna

Powszechnie znanym faktem jest to, że Wisła była dawniej ważną arterią komunikacyjną i handlową. Na trwałe wpisana jest w dzieje Polski, pełniąc rozliczne funkcje gospodarcze i kulturowe, stając się symbolem polskości. Nad Wisłą położonych jest 8 miast powyżej 100 tys. mieszkańców, w tym stolica Polski Warszawa, stolica historyczna Kraków i główny polski port – okno na świat - Gdańsk.

Z utratą niepodległości przez Polskę podupadało znaczenie drogi wodnej Wisły. Każde państwo zaborcze inaczej podchodziło do sprawy zagospodarowania rzeki.